دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

اولین نشست هماهنگی نمایندگان وزارتخانه ها و سازمانها؛ جشنواره ملی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۲۱ | 

ولین نشست هماهنگی جشنواره ملی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت با حضور دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه و دکترسید محمد هادی ایازی قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت های اجتماعی   روز شنبه 11 اردیبهشت ماه در ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد .
در این مراسم دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه ضمن خیر مقدم به میهمانان  از کلیه مسئولان و دست اندرکاران  که در زمینه مؤلفه های اجتماعی موثر بر سلامت احسا س مسئولیت کرده و فعالیت دارند ،تقدیر و تشکر کرد.
وی افزود:امیدواریم با برگزاری  این جشنواره که با همت همه شما عزیزان برای اولین بار در کشور انجام می شود، بتوانیم  قدمهای مؤثری برای سلامت آحاد مردم عزیز کشور برداریم.

دکترسید محمد هادی ایازی قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت های اجتماعی در این نشست با اشاره به اینکه   قریب به 70 تا 75 درصد موضوعات مربوط به حوزه سلامت، خارج از مدیریت نظام سلامت است گفت: کسانیکه در حوادث ترافیکی فوت می کنند یا مصدوم می شوند به نحوی مدیریت نظام سلامت با آن درگیر می شود.


وی افزود: در سال قریب به 150 تا 180 هزار نفر در کشور ، در حریق می سوزند  و از این تعداد حدود 3 هزار نفر فوت می شوند و بقیه که زنده می مانند درگیر آنها هستیم.
 ما در حریق افراد، نقشی نداریم فقط به مسئله درمان آنها می پردازیم. در حالی که در این موضوعات اقدامات پیشگیرانه ای می تواند صورت گیرد که این حوادث کمتر رخ دهد. در سال 93 در یک روز فقط در شهرستان اهواز به واسطه آلودگی هوا قریب به 17 هزار نفر به مراکز درمانی ما مراجعه کردند. در آلودگی هوا که  ما نقش نداشتیم ولی وقتی بیمار به ما مراجعه می کند ما مسؤلیت داریم و باید خدمت ارائه کنیم.  ا
دکتر ایازی ادامه داد:آن چیزی  که در مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت مورد تأکید است ، این است که ما معتقدیم  تمام دستگاهها می توانند در این مسئله نقش بسیارفوق العاده ایفا کنند.  این مسئله در مورد نهادهای عمومی و سازمانهای دولتی مصداق بیشتری پیدا می کند.
وی افزود:ما بعنوان کسی که درگیر مسائل سلامت هموطنان هستیم ،باورمان این است که به این موضوع جدی تر بپردازیم. حجم مراجعاتی که به مراکز درمانی می شود فوق العاده زیاد است به دلیل اینکه جامعه ما به سمت میانسالی و سالمندی می رود ودرسالهای آتی با مشکلات بیشتری روبه رو خواهیم بود.

زیرساختهای ما برای ارائه خدمت به هموطنان فوق الاده ضعیف است. چون باور ما این است که 75 درصد مسائل نظام سلامت خارج از مدیریت نظام سلامت است، ما باید در قالب یک کار ،بعنوان مشارکت بین بخشی بتوانیم از ظرفیت تمام دستگاهها به نفع سلامت کشور که به نفع همه مردم کشور است استفاده کنیم. 
هدف از برپایی این جلسه معرفی دستگاههایی است که در این حوزه خیلی فعال هستند و تلاش فوق العاده زیادی را انجام دادند. باید همانطور که جشنواره های مختلف برگزار می شود و هر سال دستگاه برتر معرفی می شود. باید در این حوزه نیز این کار انجام شود .
دکتر ایازی عنوان  کرد که در این جشنواره قرار نیست هیچ هزینه ای به دستگاهها و سازمانها تحمیل گردد و هدف این جشنواره تشویق نهادها و سازمانها برای مشارکت در امر سلامت است.
 وی افزود: شاخصها و محورهای ارزیابی تعیین شده، علاوه براینکه با حضور صاحب نظران طی چندین جلسه حضوری و غیر حضوری بررسی گردیده ، با نمونه های بین المللی هم تطبیق داده شده است .
دکتر ایازی از افراد حاضر در جلسه در خواست نمود  که با دستگاهها و سازمانهای زیر مجموعه خود به منظور معرفی جشنواره جلساتی را برگزار نمایند و آنها را برای حضور در یک سمینار آموزشی به منظور توجیه و آشنایی بیشتر با نحوه ارزیابی آنها در جشنواره در خردادماه سال جاری آماده نمایند .


دکتر فرشادرئیس مرکز تحقیقات بهداشت کار دانشگاه  و دبیر جشنواره ملی مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت در حاشیه این مراسم گفت:هدف از برگزاری این جلسه  شناسایی سایر دستگاهها غیر از وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی است که در حوزه سلامت، کار موفق انجام دادند  و بر اساس فرمهای استاندارد ارزیابی و رتبه بندی و  نوع فعالیتهای موفق آنها ،در جشنواره به آنها نشان موفقیت در حوزه سلامت بدهیم. به نوعی بخشی از سلامت راکه در قالب مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت ایفای نقش می کند ،معرفی کنیم.

وی افزود:کاهش فقر، حوادث، خشونت، آلودگی هوا، بهداشت آب در این حوزه تعریف شده اند.
دکتر فرشاد ادامه داد:طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت ،  وزارت بهداشت، دانشگاهها و مراکز بهداشت 
حداکثر در  25-20 درصد سلامت،نقش دارند،  75 درصد نقش سلامت باید در دستگاههای دیگر تعریف شود. هدف ما این است سایر بخشها را تحریک و بسیج و فعال کنیم. تا در حوزه سلامت نقش مثبت تری ایفا کنند.
در این برنامه ، دکتر زمانی مدیر کل سلامت شهرداری تهران ، دکتر جعفریان از معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ،دکتر فرید مسعودی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ، مهندس دارابی از امور منابع انسانی مالی و پشتیبانی بنیاد علوی ، دکتر صادقی نیارکی مدیر کل صنایع غذایی دارویی و بهداشتی وزارت صنعت و معدن و تجارت ، دکتر شریعتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دکتر محسن عصار نماینده وزارت جهاد کشاورزی و مهندس رشیدی فرد نماینده وزارت نیرو ،ضمن تشکر و استقبال از این جشنواره پیشنهاداتی را برای اجرا مطرح نمودند.

    

 



کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 189 بار   |   دفعات چاپ: 65 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر